Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 09.06.2015 18:57:29 

U Skřivánků - držitelé ocenění

Vítejte na stránce uskrivanku.wbs.cz v sekci historie

Ubytování u Skřivánků leží v obci Ludvíkov. Bylo vybudováno v budově bývalé školy. Obec Ludvíkov naleznete mezi Vrbnem pod Pradědem a lázněmi Karlova Studánka. Celá obec spadá do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Vznik osady se datuje od roku 1672. Obec Ludvíkov začala vznikat v hustě zalesněném údolí budováním slévaren a hutí. Zakladatelem vsi je označován velmistr řádu Franc Ludwig, hrabě Falcký. V seznamu kulturních památek je zapsána zřícenina hradu Fürstenvalde ze 13.století na úpatí Zámeckého vrchu. Další památka je kostel Narození Panny Marie z roku 1720 a kaplička z roku 1923, postavená jako památník obětem 1. světové války.
Až do roku 1945 byla obec z větší části německá, po odsunu německého obyvatelstva sem přicházeli lidé z jiných oblastí, především ze Slovenska. Po léta se lidé živili prací v hutích a železárnách a prací v okolních lesích. Po válce zůstalo zdrojem obživy lesnictví a dřevovýroba, průmysl zde rozvinut není a zemědělství jen minimálně - pouze chov skotu a ovcí. Hlavním zdrojem obživy se čím dál víc stává rozvíjející se cestovní ruch, stravovacích a sportovních zařízení.

Historie školy se začala psát v roce 1888, kdy Zemský výbor povolil půjčku 500 zl. na výstavbu školy. Už na podzim roku 1889 byla nová budova školy předána k užívání. Jako škola sloužila do devadesátých let minulého století, krátce poté jako obecní úřad, od povodně 1997 chátrala.

My jsme opuštěnou, vybydlenou  a značně zdevastovanou budovu koupili  na jaře 2003. V prosinci téhož roku jsme uvítali první hosty. Rodiny zubaře a návrháře lodí z Německa.

Při kompletní rekonstrukci jsme se snažili o zachování všech původních dřevěných podlah, kazetových dveří, klenbových stropů na chodbách a schodišti. V části sklepa jsme vybudovali vinárničku pro hosty.

 

 
 
TOPlist